bezpečnost ·

2 minuty čtení

·

18. 8. 2022

Na dovolenou s křečovými žilami. Co je dobré vědět?

Cesta na dovolenou je pro většinu z nás začátkem skvělého dobrodružství, pokud ale trpíte na žilní nedostatečnost, může vás po cestě zaskočit trombóza. Jak se jí vyvarovat a co ještě je dobré vědět? Poradí vám jeden z největších odborníků na žilní problematiku doc. MUDr. Peter Baláž z naší kliniky.

 

Žilní trombóza je stav, kdy se uvnitř žíly vytvoří krevní sraženina, která žilní řečiště úplně či částečně ucpe. Krev pak nemůže správně proudit postiženým místem, hromadí se a snaží si hledat cesty jiným, hlavně povrchním řečištěm.  V důsledku toho dochází k otoku nohou, zarudnutí a bolestivosti. Tomuto stavu se dá po cestě předejít zejména pohybem, použitím kompresních punčoch a případně léky.

Pokud se do vytyčené destinace vydáte autem, pak se naše rady dají snadno aplikovat, protože počet a délku zastávek si můžete určit sami. Horší je už cesta autobusem, či letadlem, kde jsou určité limity. Přesto pro všechny dopravní prostředky platí, vzít si na cestu pohodlné volné oblečení a dělat krátké přestávky na protažení a procvičení nohou. Ideálně každé dvě hodiny.

I když jste do této chvíle nezaznamenali žádný problém s žilami, vězte, že žilní trombóza ohrožuje i zdravé jedince. Její výskyt je však pravděpodobnější u lidí starších 60 let, onkologicky nemocných pacientů, těch s onemocněním srdce a plic, s křečovými žilami, těhotných a také pacientů, kteří mají např. sádru či obvaz. „Těmto pacientům doporučujeme během cesty nošení kompresivních punčoch II. kompresivní třídy. A pokud lékař usoudí, že se jedná o více rizikového pacienta, může se před cestou navíc preventivně aplikovat nízkomolekulární heparin. Což je malá injekce do břicha, není se čeho obávat,“ říká doc. MUDr. Peter Baláž, Ph.D., FEBS, MHA.

Přestože nějakou formou žilní nedostatečnosti trpí až 80 % populace, forma, která přináší větší než estetické problémy, je stadium C2. „Zde se kromě typických příznaků, jakými je pocit těžkých a neklidných nohou, otoků a nehezkých křečáků, mohou objevit i život ohrožující komplikace. Jde o možný vznik povrchového žilního zánětu a v ojedinělých případech být příčinou plicní embolie. Nebo vznik bércového vředu. Trápí-li vás výše zmíněné problémy, vždy je dobré nechat specialistu zhodnotit váš zdravotní stav a nechat navrhnout optimální řešení,“ radí docent Baláž.

U nás na Klinice YES VISAGE klientům nabízíme moderní, pro organismus šetrné výkony, které nevyžadují téměř žádnou rekonvalescenci a také jsou bezbolestné. To jsou hlavní a určující benefity, které nás odlišují od konzervativních operací ve státních zařízeních.

Více o moderních operacích křečových žil nejdete zde: https://www.yesvisage.cz/zakroky/zily-a-cevy/

Nevíte, jestli podstoupit zákrok nebo operaci? Rádi vám poradíme.