Prevence ·

5 minut čtení

·

25. 3. 2020

SILNÁ IMUNITA JE ZÁSADNÍ. POSILUJME JI VŠEMI ZPŮSOBY

YES VISAGE není jen největší klinika estetické medicíny a plastické chirurgie v České republice a na Slovensku, ale také klinikou preventivní medicíny. A prevence je aktuálně slovo, jež se skloňuje ve všech pádech.

 

O tom, co by měl vědět a jak se zachovat každý z nás jsme se povídali s docentem Lubomírem Novákem, jež se léta věnoval vědeckovýzkumné činnost v oblasti lékařské biochemie a dnes na Klinice YES VISAGE působí jako internista-odborník na infuzní terapii, jež řeší především prevenci stárnutí a civilizačních chorob. Jeho zkušenosti jsou obrovské, a proto jsme se v době, kdy počet nakažených koronavirem stoupá každý den, zeptali na to, co všechny zajímá nejvíc – jak mohu chránit sebe a svou rodinu?

 

 

Byl bych moc rád, aby ve vaší zprávě zaznělo, že především je třeba zachovat klid. Dlouhodobý stres je zabijákem imunity. Stresová reakce je vývojově velmi stará, aktivujeme při ní celou řadu mechanismů připravujících tělo k fyzické práci, k útoku nebo útěku před nepřítelem. Chceme-li se fyzicky poprat, nemáme čas syntezovat protilátky,“ říká lékař a dodává, že dalšími faktory, jež imunitu výrazně snižují, je i sedavý způsob života s nezdravou životosprávou a absencí fyzické aktivity.

 

Imunita je zásadní

Silná imunita je v obraně (nejen) před koronavirem podstatná. Dostatečná imunita je základním předpokladem pro eliminaci vlivů zevního prostředí na organismus. Stěžejní role imunity se týká nejen infekčních chorob, nýbrž i vývoje kardiovaskulárních či onkologických onemocnění. Zvýšený výskyt uvedených onemocnění u dlouhodobě psychicky deprivovaných osob jsou dostatečně známým faktem, stejně jako souvislost imunodeficitu a syndromu chronické únavy.

 

Jak můžeme posílit infuzemi, o kterých se teď hodně mluví?

Infuzní léčbou jsme schopni posílit nespecifickou část imunity – tj. jsme schopni v dostatečném množství a v reálném čase do oběhu látky, které imunita a tvorba protilátek vyžaduje. Současné urychlení detoxikačních procesů (likvidace cizorodých – toxických látek) zlepšuje energetický metabolismus a pomáhá tak vytvořit dostatek energie, který může být využit nejenom pro imunitu - na udržení stability vnitřního prostředí a tvorbu protilátek vynakládáme až 50 % získané energie.

„Jestliže budete mít v pořádku imunitu, zvládnete snáz infekční onemocnění, zvládnete i detoxikaci, a dokonce nemusí dojít ani ke vzniku onkologických čí cévních onemocnění,“ vysvětluje náš přední odborník na biochemii a dodává, že pokud máte dobrou imunitu také pomaleji stárnete.

 

 

o infuze obsahují?

Revitalizační infuze obsahují celou řadu látek – vitamíny, antixodanty, stopové prvky, některé alkalické či přechodné kovy – např. chrom, mangan, železo, měď, zinek, selen, molybden, hořčík aj. Dále kyselinu panthotenovou i listovou. Individuálně podáváme i malé dávky některých hormonů (nadledvinek) včetně látek stimulujících nervové buňky k lepší kooperaci. Složení infuzí respektuje individuální odlišnosti vyplývající z vrozených dispozic i vlivů zevního prostředí. Infuzní léčba a prevence je pro každého klienta sestavena s ohledem na jeho stav.

Z uvedených důvodů požadujeme před infuzní léčbou interní vyšetření a metabolický screening.

Vlastní revitalizační pobyt na Klinice YES VISAGE představuje časově 3-4 hodiny a mimo infuzí zahrnuje monitoraci základních fyziologických funkcí včetně EKG.

 

Co dělat v omezených podmínkách

I když nemáme možnost na takovouto imunitu posilující infuzi přijít, případně jsme-li už doma s omezenými možnostmi, můžeme svou imunitu podpořit dostupnými prostředky. Docent Novák radí v prvním případě zachovat si duševní pohodu a nezvyšovat si stresovou zátěž. Naše konflikty se odehrávají převážně v psychické sféře - příprava těla na fyzický útok či útěk je tedy zbytečná. Trvá-li stresová zátěž déle, je hromadění „svalového paliva“ v oběhu škodlivé a urychluje vznik srdečně cévních chorob. Je proto důležité věnovat se přirozené tělesné aktivitě, otužování, mít dostatečný příjem tekutin. Po příchodu z veřejného prostoru si pečlivě umýt ruce a používat desinfekční prostředky, které mají svůj účel a působí velmi rychle.

 

 

Fakta bodově:

 

Co dělat preventivně pro posílení imunity:

 • Nezvyšovat si stres neadekvátní panikou! Žít klidně a nestresovat se věcmi, které nejsme sto změnit. Nevyvolávat si stres zbytečně.
 • Dostatek vitamínů – paušální suplementace vitamínem C úrovni max. 1000 mg denně je dostačující!
 • Dostatek přirozených antioxidantů (optimálně barevné přírodní alkaloidy jako součást fresh nápojů – bez konzervantů)
 • Přirozená tělesná aktivita (optimálně při submaximální tepové frekvenci 180 minus věk po dobu 30 min denně)
 • Otužování
 • Dostatek tekutin
 • Zdravý způsob života
 • Být v psychické pohodě
 • Pravidelně si mýt ruce, ideálně vždy po příchodu z veřejného prostoru
 • Používat desinfekční prostředky - mají svůj účel a působí velmi rychle
 • Striktně dodržovat nařízenou karanténu! Příznaky v počátečním stravu koronavirové infekce se nijak výrazně neliší od příznaků dalších infekčních chorob. Je proto důležité nepřijít s nikým do kontaktu a „ nervově vydržet do zpracování výsledků“

 

Co naopak může imunitu zhoršit:

 • nesprávná životospráva zahrnující jednostrannou přemíru sacharidů či tuků včetně uzenin
 • Kouření alkohol a drogy
 • Nedostatek pohybu
 • Sedavý způsob života
 • Nedostatek čerstvého vzduchu
 • Neumytýma rukama si sahat na obličej, především ústa, oči

Nevíte, jestli podstoupit zákrok nebo operaci? Rádi vám poradíme.