implantáty ·

6 minut čtení

·

31. 8. 2022

Plastický chirurg vybírá u prsních implantátů řadu vlastností

Chystáte-li se na úpravu prsou pomocí implantátů, je třeba vzít v potaz mnoho faktorů, aby výsledek odpovídal vašim představám. Co vše se při výběru prsního implantátů vybírá vám prozradí specialista naší kliniky, MUDr. Lubor Mrňa.

Augmentace prsou, tedy zvětšení prsou pomocí silikonových implantátů, představuje jeden z nejčastějších zákroků estetické medicíny na světě. K podstoupení augmentace může vést hned několik důvodů: žena dlouhodobě vnímá svá prsa jako příliš malá, její prsa jsou tvarově nesouměrná nebo se výrazně změnila po těhotenství, úbytku tělesné váhy či vlivem stárnutí.

Výběr implantátu má několik kroků

Výběr implantátu je jedním z velmi důležitých kroků při přípravě na augmentaci prsou. Právě zde je klíčová komunikace pacientky s lékařem. Zatímco pacientka přichází s určitým přáním a představou o výsledku operace, plastický chirurg ví, jak se daný implantát zachová při použití vybrané metody a dané anatomii ženy (výška, šířka hrudníku, objem prsní žlázy).

Tyto dva pohledy se při konzultaci ideálně setkají a jen tak může vzniknout optimální výsledek, se kterým bude spokojena jak pacientka, tak operatér. Díky široké škále velikostí a profilů může plastický chirurg vybrat pro pacientky s různými fyzickými předpoklady a různými představami o výsledku operace ideální implantát.

Parametry, které se u implantátů vybírají, jsou tvar, velikost, povrch a profil.

Tvar: kulatý implantát nebo anatomický?

„Na výběr jsou dva základní tvary: kulatý a anatomický. Zajímavým kompromisním řešením jsou kapkovité implantáty,” vysvětluje MUDr. Lubor Mrňa z naší kliniky.

Kulaté implantáty jsou typické pravidelnou kulatou základnou – mají stejnou šířku i výšku (průměr základny). Vytvoří plnější poprsí s push-up efektem a napodobují prsa dospívající ženy.

„Mají rovnoměrný objem v horní i dolní části implantátu. Výhodou je že rotace implantátu při kulatém tvaru základny neovlivní tvar prsou. Ale při nesprávně vybrané velikosti nebo projekci mohou prsy působit až nepřirozeně plně. U velmi štíhlých klientek se slabou podkožní tkání může být u kulatých implantátů patrný horní okraj implantátu. Toto riziko lze částečně eliminovat umístěním implantátu pod sval nebo provedení kompozitní augmentace s aplikací tuku k vytvoření plynulého přechodu,” vysvětluje MUDr. Mrňa.

Anatomické implantáty podporují přirozený tvar prsou. Jsou vhodnou volbou pro ženy, kterým chybí objem v dolní polovině prsu nebo mají bradavky blíže k podprsní rýze. „Říká se, že mají tvar kapky: nahoře jsou plošší a směrem dolů se při pohledu z boku pozvolna rozšiřují. Maximální projekce dosáhne implantát ideálně v místě bradavky. Základnu mají oválnou, kdy poměr mezi šířkou a výškou základny je rozdílný. Díky tomu lze volit implantát odpovídající šířce hrudníku a výšce pacientky – pro vyšší ženu s užším hrudníkem se bude hodit implantát o užší bázi, naopak menší ženě s širším hrudníkem bude sedět implantát širší,” dodává lékař.

U štíhlých žen anatomický implantát vytváří jemný přechod v oblasti dekoltu. „Nevýhodou je, že případná rotace implantátu se projeví opticky na změně tvaru prsou. V případě přesné preparace kapsy pro implantát a texturovaného povrchu implantátu je však riziko této komplikace velmi malé,” doplňuje MUDr. Mrňa.

„Kapkovité implantáty kombinují výhody obou předešlých typů: mají kulatou bázi a anatomickou projekci. Jsou ideální volbou pro ženy, které chtějí přirozená prsa s lehčím push-up efektem. Vytváří dojem anatomické projekce a sledují přirozenou siluetu dospělé ženy. Termíny kapkovité a anatomické implantáty se často zaměňují nebo jsou uváděny jako synonyma,” vysvětluje plastický chirurg.

Velikost: jaká bude nejlepší?

Mnoho žen, diskuzních fór a článků hovoří zejména o objemu implantátů. Tento parametr by však neměl být jediným rozhodujícím pro výběr implantátu. Je dobré mít na paměti, že například 320 ml může na některé ženě vypadat objemně, u jiné je to nedostačující. Proto je nutné brát ohled na výšku postavy, šířku hrudníku a další aspekty.

„Plnějšího dekoltu je možné dosáhnout i menší velikostí implantátů s vyšším profilem. Objemové rozpětí je široké, ale převážná většina klientek si vybere mezi 250 a 500 ml. Při konzultaci se dá předpokládaný výsledek operace vizualizovat pomocí zkušebních externích sizerů v podprsence nebo prostřednictvím počítačové 3D animace,” doporučuje MUDr. Mrňa.

Povrch: má svůj velký význam

Většina implantátů je plněná kohezivním gelem, který drží tvar. Mohou se však lišit svým povrchem. Na výběr jsou implantáty s povrchem hladkým, texturovaným a polyuretanovým.

Hladké implantáty se dodávají téměř výhradně v kulatém tvaru. Dají se vložit do prsu z relativně menší incize, ale mají nejvyšší riziko kapsulární kontraktury. Také jsou zatíženy vyšší pravděpodobností pozdních estetických komplikací ve smyslu poklesu či prověšení prsu.

Texturované implantáty mají na řezu v mikroskopu jemně hrbolatý povrch. Tím se lépe uchytí v okolní tkáni, a drží tak dlouhodobě tvar. „Naprostá většina má povrch tzv. mikrotexturovaný. Mají dominantní zastoupení na českém trhu,” vysvětluje plastický chirurg.

„Polyuretanové implantáty mají jádro ze silikonového gelu, ale obálku z polyuretanové pěny. Ta má vlastnost vrůst do okolní tkáně a zajistit tak stabilní pozici implantátu. Mají nejnižší riziko kapsulární kontraktury a rotace implantátu. Takový implantát se při operaci musí umístit naprosto přesně," dodává MUDr. Lubor Mrňa.

 

Profil: 3 možnosti projekce implantátu

Každý implantát má kromě svého průměru i profil. Právě profil neboli projekce implantátu určí, jak prostorově výrazná budou prsa po operaci. Čím vyšší profil implantátu, tím nápadněji, zejména při pohledu ze strany, budou prsy vypadat. Většina výrobců nabízí tři profily s nejčastějším označením střední, vysoký a extra vysoký. Výběr profilu se většinou ponechává na rozhodnutí operatéra, který jej volí na základě konzultace a kvality tkání prsou. Tak například u prsou s mírným poklesem či povolenou kůži lze provést čistou augmentaci volbou implantátu s vyšší projekci a zabránit tak modelačním jizvám. Není to však pravidlem.

Odlehčené implantáty

„V poslední době získávají na popularitě tzv. odlehčené implantáty. Mohou mít v podstatě jakýkoliv povrch, mají ale jinou výplň. Tu tvoří silikonový gel kombinovaný se vzduchovými mikrosférami. Laicky řečeno je implantát vyplněný silikonem obsahujícím vzduchové bublinky, které gel nadlehčují. Profitovat z něj mohou zejména ženy, které již mají nějakým způsobem zatíženou páteř, a nebo primárně vybírají objemný implantát,” vysvětluje plastický chirurg.

Výběr implantátu je tedy pro budoucí spokojenost s novým poprsím zásadní. „Je jistě výhodou, když pacientka přijde na konzultaci s alespoň rámcovou představou, jak by její prsa měla po operaci vypadat. Na druhé straně je dobré nechat se vést radami plastického chirurga, kterému klientka svěří svou důvěru. Ten ji pomůže vybrat optimální implantát a provede ji operací a rekonvalescencí do spokojeného života s novými ňadry,” říká na závěr MUDr. Lubor Mrňa.

Více informací najdete na www.yesvisage.cz

Nevíte, jestli podstoupit zákrok nebo operaci? Rádi vám poradíme.